Грудень — не лише про
мандарини
#БЕРЕЖИПЕРСИ
Рак молочної залози
Найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок в Україні та світі¹,². Захворіти на рак грудної залози можуть і чоловіки³. На ранніх стадіях захворювання протікає безсимптомно. За даними Національного інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається на пізніх III і IV метастатичних стадіях хвороби, які лікувати вкрай важко. На I стадії рак молочної залози виліковується у 95% жінок, на II стадії у 80%, на III стадії – 50%, тому раннє виявлення захворювання є надзвичайно важливим.
#БЕРЕЖИПЕРСИ – це соціальна ініціатива від команди проєкту «Я, Ніна» та #ВАРТОЖИТИ метою якої є висвітлення проблеми раку молочної залози серед українців, а також інформування суспільства щодо ранньої діагностики та своєчасного виявлення цього захворювання.
Флешмоб #БЕРЕЖИПЕРСИ
Впродовж грудня ми закликаємо українських жінок та чоловіків долучитися до флешмобу #бережиперси з метою висвітлення проблеми раку молочної залози та інформування українців щодо необхідності вчасного виявлення цього захворювання.

Як взяти участь у флешмобі

1
Сфотографуватися з фруктами чи овочами округлої форми (апельсини, грейпфрути, кокоси, дині, помідори, капуста тощо) в руках на рівні грудей та опублікувати фото у соцмережах
2
Використати хештег #бережиперси
3
Написати супроводжуючий текст * (див. нижче)
4
Тегнути не менше 3-ох друзів із закликом приєднатися до флешмобу, щоб ваші друзі також змогли дізнатися більше про рак молочної залози
30.12.2020 за допомогою сервісу random.org ми визначимо 10 переможців флешмобу і подаруємо кожному по парі наших фірмових шкарпеток #ВАРТОЖИТИ. Імена щасливих володарів подарунків оголосимо на нашій сторінці у Facebook

________________________
* Рак молочної залози – найбільш поширене онкологічне захворювання серед жінок в Україні та світі. Захворіти на рак молочної залози можуть і чоловіки. Кожна 7-ма жінка в Україні захворіє на рак молочної залози. На ранніх стадіях захворювання протікає безсимптомно. На I стадії рак молочної залози виліковується у 95% жінок, на II стадії у 80%, на III стадії – 50%, тому раннє виявлення захворювання є надзвичайно важливим. Раз на рік необхідно проходити обстеження у мамолога. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після 40 – обов'язкова щорічна мамографія. Ідіть самі, заведіть маму, дружину, сестру, бабусю на обстеження і будьте спокійні за здоров'я своє та близьких!
________________________

Статистика захворюваності на рак молочної залози в Україні за 2019 рік
Найпоширеніші симптоми раку молочної залози⁴
Жінкам необхідно слідкувати за змінами зовнішнього вигляду, чутливості, форми та структури своїх молочних залоз. Особливо слід звертати увагу на такі зміни:

 • прозорі або кров'янисті виділення із сосків
 • втягнення соска всередину у зв'язку з проростанням пухлини у шкіру
 • зміна кольору або структури шкіри грудей (часто подібна на апельсинову кірку)
 • ущільнення або новоутворення в молочних залозах
 • набряк усієї або частини грудей (навіть якщо не відчувається локального ущільнення)
 • ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли
 • біль у грудях або сосках
 • збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів (іноді рак молочної залози може поширюватися на лімфатичні вузли під пахвою або навколо ключичної кістки і спричиняти там ущільнення або набряк, навіть до того, як вихідна пухлина в грудях стане достатньо великою, щоб її можна було відчути).

Якщо у вас є один із симптомів, це не обов'язково означає, що у вас рак молочної залози. Ущільнення чи біль в грудях не завжди є ознакою раку, а можуть свідчити про розвиток мастопатії або маститу. Однак, якщо ви маєте хоча б один із наведених симптомів, слід звернутися до лікаря, щоб встановити діагноз та вчасно розпочати лікування. Знання симптомів, на які слід звертати увагу, не замінює регулярного проведення мамографії та інших скринінгових тестів. Скринінгові тести можуть допомогти виявити рак молочної залози на ранніх стадіях, ще до появи будь-яких симптомів.
Фактори ризику ⁵,
Фактором ризику є все, що збільшує ваші шанси захворіти, але наявність фактора ризику, а то й багатьох, ще не означає, що ви обов'язково захворієте на рак молочної залози.

Деякі фактори ризику раку молочної залози пов'язані з особистим способом життя, а інші фактори ризику – це речі, які ви не можете змінити, наприклад, успадкування певних генних мутацій.

Ви можете знаходитись у групі ризику, якщо Вам притаманні один або більше із нижчеперелічених факторів ризику:

 • у вашій родині у когось був рак молочної залози (ризик збільшується у 2-3 рази)
 • пережитий раніше рак молочної залози: підвищується ризик повернення хвороби у цю ж залозу, і ризик появи раку в іншій.
 • раннє статеве дозрівання (менархе – перша менструація до 12 років)
 • пізня менопауза (після 55 років)
 • відсутність дітей або пізнє народження першої дитини (після 30 років) і / або відсутність грудного вигодовування
 • користування протизаплідними пігулками (вживання пероральних контрацептивів)
 • проходження курсу замісної гормональної терапії після менопаузи (ЗГТ)
 • грудні імплантати
 • зловживання алкоголем і куріння
 • надмірна вага, ожиріння
 • малорухливий спосіб життя.
Виявлення раку молочної залози на ранніх стадіях
Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) протікає безсимптомно. Симптоми з'являються уже на пізніх, запущених стадіях, коли хвороба вкрай важко піддається лікуванню. Тому дуже важливо раз на рік проходити обстеження у мамолога. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після 40 – обов'язкова щорічна мамографія.

Мамографія – найефективніший метод ранньої діагностики патології молочної залози, який дозволяє виявити пухлини від 0,3 см з достовірністю 75-95%.

Мамографія або УЗД проводяться в першу фазу менструального циклу (з 5-го по 12-й день), відлік ведеться від першого дня менструації.

На жаль, самообстеження не дозволяє виявити патологію на ранній стадії, проте все одно хоча б один раз на місяць варто оглядати себе самостійно.
Самообстеження молочних залоз
 • Станьте перед дзеркалом, покладіть руки на талію, оцініть зовнішній вигляд грудей і сосків. Подивіться, чи немає наступних відхилень: зміна форми грудей, втягнення соска, почервоніння чи зміна певних зон, ямочки чи лущення шкіри.
 • Повторіть огляд із піднятими вгору руками. Спочатку огляньте спереду, потім нижню частину грудей, а потім – з обох боків.
 • Стисніть сосок двома пальцями. Перевірте, чи немає виділень.
 • Ляжте на спину, покладіть ліву руку за голову, під плече покладіть скручений рушник. Правою рукою прощупайте ліву молочну залозу, почніть з верхньої частини. Круговими рухами масуйте ліву молочну залозу, натискайте на зони навколо неї на предмет виявлення підозрілих ущільнень під шкірою. Для зручності можна використати лосьйон. Повторіть огляд із правою залозою.
 • Прощупайте пахвові западини та зони навколо ключиць. Перевірте чи не збільшені лімфатичні вузли.
Географія зареєстрованих випадків захворювання на рак молочної залози в Україні у 2019 році⁷
 1. World Health Organization
 2. Національний інститут раку, Національний канцер-реєстр України, бюлетень №21
 3. American Cancer Society
 4. American Cancer Society
 5. American Cancer Society
 6. American Cancer Society
 7. Національний інститут раку, Національний канцер-реєстр України, бюлетень №21