Відчула кожною частинкою себе: мені важлива моя ідентичність. Саме вона робить мене частиною чогось більшого, ніж я, що було до мене і залишиться після. Ідентичність, яка проростає приналежністю. Приналежність до «свого», яка гамує страх. Яка врівноважує ненависть і огиду до «чужого». Війна, як спосіб усвідомити себе глибше. Як форма прийняття «свого» у всіх його інакшостях, нерівностях, варіантах. Бороню – бо моє. В латах зі злості – холоднокровне усвідомлення готовності убити. Знечуленість до зображення мертвого окупанта.
Не віддавати те, що МОЄ.
І так сильно це МОЄ кипить всередині, клекоче, пече в грудях.
Зрослася. Зрослася зі страждання, і назвала його собі по-різному. Красиво назвала. Треба було назвати красиво, аби пережити.
Віктор Франкл – людина, що пережила майже 3 роки концтаборів, втратила там батьків і дружину, писав, що можна пережити будь-яке ЯК, якщо знати НАВІЩО. І я, мабуть, дуже хотіла знайти це НАВІЩО. І знайшла. Я страждала, бо це страждання давало мені відчуття приналежності – до України, українців, війни за свободу врешті-решт. Сама лиш думка про «не страждати» лякала. Ніби я втрачу щось важливе. Патріотизм? Приналежність? Мораль? Врешті, це саме страждання стало сакральним означенням моєї ідентичності.